Sinema izle, Film izle, Online Sinema izle, Sinema Seyret, Ücretsiz Sinema, Bedava Sinema, Ücretsiz

Sinemaya adanmış bir hayat: Giovanni Scognamillo

Posted on: Eylül 11, 2008

İçeriği sinema olan bir sitede yazı yazarken önceliğin filmler, oyuncular ve yönetmenlere verilmesinden daha doğal bir şey olmaz elbette. Ancak, ben bugün bana sinemayı (ve fantastik edebiyatı, bilimkurguyu, korku edebiyatını) sevdiren isimlerden biri; tam 60 yıldır sinema üzerine yazılar, kitaplar yazan, araştırmalar yapan çok değerli bir isim, Giovanni Scognamillo hakkında yazmak istedim.
İstanbul doğumlu Rum bir anne ile yine İstanbul doğumlu İtalyan babanın tek çocuğu olarak 25 Nisan 1929’da İstanbul’da doğar. Sinemayla ilk tanışması, artık anılarda kalan Elhamra Sineması’nın müdürü olan babası Leone Scognamillo sayesinde olur. Sinemayla olan bu ilk tanışıklığı, İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra 1948’de yabancı basın kuruluşlarında sinema yazarı olarak çalışmaya başlamasıyla profesyonel boyuta taşınır. Ardından, 1961’de Akşam gazetesinde sinema eleştirmeni olarak yazmaya başlayarak Türk basınına geçiş yapar. İleriki yıllarda birbirinden güzel örneklerini vereceği kitaplarından ilki, 1965’te Agah Özgüç ile birlikte yazdıkları “1965 Sinema Yıllığı” ve “Türk Sinemasında Kadın ve Seks” olur. Bu kitapları, 1973’te yazdığı “Türk Sinemasında Altı Yönetmen” takip eder.

Her ne kadar, yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen, çevirmen, eğitmen gibi birden çok sıfatla tanınsa da, bunları yeterli görmemiş olacak ki
zamanında bankacılık, dekoratörlük, Türk filmlerinde oyunculuk, kitapevi yöneticiliği gibi pek çok alanda da çalışır.

Bugün sinema eğitimi veren okullarda kaynak kitap olarak kabul edilen “Türk Sinema Tarihi”, çok erken yaşta hayatını kaybeden bir diğer önemli isim Metin Demirhan ile birlikte hazırladıkları “Fantastik Türk Sineması” ve “Erotik Türk Sineması”, otobiyografik romanı “Bir Levantenin Beyoğlu Anıları” ve hepsi birbirinden değerli pek çok kitabının yanı sıra, 1997-1999 yılları arasında -ne yazık ki sadece dört sayı- yayınlanan “Nostromo” bilimkurgu dergisinin de editörlüğünü yapar.

Çocukluğundan beri bir çizgi roman meraklısı olan Scognamillo ile ilgili küçük ama hoş bir diğer ayrıntı ise, 2003’te “İlk Türk Süper Kahramanı” olarak yayın hayatına başlayan -ama devamı gelmeyen- Karabasan’da gerçek kimliği ile yer alarak çok sevdiği çizgi roman dünyasında da hayat bulmuş olmasıdır.

2006 yılında Beyoğlu’nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo adında belgeseli de yapılan Scognamillo, halen Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Türk Sineması” dersi vermekte ve heyecanla beklenen kitaplar yazmaya devam etmektedir.

Belli başlı kitapları:

Türk Sinema Tarihi
Fantastik Türk Sineması (Metin Demirhan ile)
Erotik Türk Sineması (Metin Demirhan ile)
Batı Sinemasında Türkiye ve Türkler
Medeniyetler Çatışmasında Batının İnanç Temelleri
Bay Sinema Türker İnanoğlu
Bir Levantenin Beyoğlu Anıları
Beyoğlu Kabusları ve Diğer Öyküler
Cadde-i Kebir’de Sİnema
Canavarlar Yaratıklar Manyaklar
Dehşet Öyküleri
Dehşetin Kapıları
Dünya Sinema Sanayii
İstanbul Gizemleri
Korkunun Sanatları
Türk Sinemasında Altı Yönetmen
Türk Sinemasında Şener Şen
Yeşilçamdan önce Yeşilçamdan sonra
Ziyaretçiler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

  • Hiçbiri
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: