Sinema izle, Film izle, Online Sinema izle, Sinema Seyret, Ücretsiz Sinema, Bedava Sinema, Ücretsiz

Kilink İstanbul’da (1967)

Posted on: Eylül 11, 2008

Konu Fantastik Türk filmleri olduğunda ilk akla gelen filmlerden biri hiç kuşkusuz, yönetmenliğini fantastik Türk filmlerinin unutulmaz yönetmeni Yılmaz Atadeniz’in yaptığı 1967’de çevrilen Kilink İstanbul’da olur. 1965’te İtalya’da yayınlanmaya başlayan Killing adlı çizgi romanın Türkiye’de büyük ilgi görmesi üzerine, yine Yılmaz Atadeniz tarafından uyarlanan film, o dönemde büyük gişe hasılatı elde etmekle kalmaz, Türk sinemasında bir Kilink furyası başlamasına neden olur.
Yönetmen Atadeniz ve senarist Çetin İnanç’ın orijinal hikayede yaptıkları ilk değişiklik orijinali Killing olan kahramanın adını Kilink’e çevirmek olur. Ardından, iskelet desenli taytı, aynı desende eldivenleri ve yüzündeki maskesi ile halihazırda fazlasıyla fantastik bir anti-kahraman olan Kilink’in karşısına, Superman’den kopyalanmış bir karakter olan Uçan Adam’ı çıkarır.(Aslında, Atadeniz tarafından yönetilen üç Kilink filminden Kilink İstanbul’da ve Kilink Uçan Adam’a Karşı aynı anda çekilmiştir. Seriyi tamamlayan üçüncü film olan Kilink:Soy ve Öldür’de Uçan Adam gerçekten uçmuş olacak ki, hikayede yer almaz.)

Uçan Adam’ın hikayeye dahil oluşu, fantastik filmler alemi için bile über-fantastik bir şekilde gerçekleşir. Janrın adeti olduğu üzere amaçları -tabii ki- dünyayı ele geçirmek olan bir grup insan tarafından yaşama döndürülen Kilink, Profesör Hulusi’nin bulduğu gizli silahın formülünü ele geçirmek için onu öldürür. İlerleyen sahnelerde, profesörün oğlu Orhan’ı babasının mezarı başında görürüz. Tam o esnada karşısına, pek de nur yüzlü diyemeyeceğimiz bir dede çıkar ve ona her şazem dediğinde Uçan Adam’a dönüşeceğini söyler. Ancak bunu sadece yalnız olduğu zamanlarda yapmalıdır, aksi halde başkalarının yanında bu sihirli kelimeyi kullanması adeta kriptonit etkisi yapacaktır.

Dönemin özellikle efektler açısından yetersiz koşullarında, çok fazla özenilmeden çekilmiş olmasına rağmen, Kilink rolünde Yıldırım Gencer, Uçan Adam rolünde İrfan Atasoy ve Pervin Par, Suzan Avcı, Mine Soley, Hüseyin Peyda, Muzaffer Tema, Feridun Çölgeçen gibi sinema emekçilerinden oluşan kadrosu ve fantastik sıfatını sonuna kadar zorlayan kurgusuyla kesinlikle ilgiyi hak eden bir film Kilink İstanbul’da.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

  • Hiçbiri
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: