Sinema izle, Film izle, Online Sinema izle, Sinema Seyret, Ücretsiz Sinema, Bedava Sinema, Ücretsiz

Dumanaltı ‘Smiley Face’ (2007)

Posted on: Eylül 11, 2008

 

Bazı yönetmenler vardır yapıtlarını ya severseniz, ya nefret edersiniz. Genelde bu tarz yönetmenlerin her bünyenin kabul etmeyeceği bir uslüpları olur. Gregg Araki de bu yönetmenler arasında görülebilir. Birçok sinemaseverin kıstas olarak aldığı sitelerde filmleri 5’in üzerinde not alamayan Araki’nin çok uçlarda bir tarzı da yok aslında. Ama kimine oldukça garip kimine ise çok komik gelen bir mizah anlayışı var.
Dumanaltı yönetmenin son çalışması ve rahatlıkla hayatımda izlediğim en komik filmlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Önceki filmlerinde ‘X Kuşağı gençleri’ meseleleriyle uğraşan Araki bu sefer o ‘garip’ mizah anlayışını merkeze oturtup, saf hatta bence hardcore (gülmekten yanaklarım acıdı) bir komedi filmi yapmış.

Hikayemiz sabahın köründe bile ot içebilecek kadar canki bir genç oyuncu olan Jane’in hikayesi. Jane ev arkadaşının bir bilimkurgu partisi için hazırladığı bol marihuanalı otları muhteviyatını bilmeden yiyip iyice dumanlanmasıyla gelişen olayları anlatıyor. Jane’in gün içinde yapması gereken çok önemli işleri var. Mesela elektrik faturasını ödemek! Ayrıca katılması gereken bir oyunculuk seçmesi için de vaktinde randevusuna yetişmesi gerek. Bu zorlu mücadelelerinde günü kurtarmaya çalışan Jane’in hikayesiyle bir insanın A noktasından yola çıkıp nasıl Z noktasına geldiği anlatılıyor. Bütün dünya Jane’in duman filtresinden geçip izleyiciye aktarıldığı için ufacık bir ayrıntı bile dünyanın en komik şeyi olabiliyor. Araki müziği ve kurguyu o kadar ustaca kullanmış ki hiçbir diyaloğun hatta eylemin olmadığı sahneler dahi 32 dişinizi göstermenize neden oluyor. Tabi bunda oyuncuların da rolü büyük. Jane’i canlandıran ve adını Scary Movie serisinden de hatılayacağımız Anna Faris mükemmel bir performans sergilemiş. Yardımcı oyuncular da oldukça başarılı seçilmiş, sadece bakışlarıyla dahi istenilen etkiyi yaratıyorlar.
Bu filmi İstanbul Film Festivali’nde izlediğimde bütün salonun imdb kullanıcılarıyla aynı fikirde olmadığını görüp sevindim 🙂 Çünkü salon kahkaha sesleriyle çalkalandı ve çoğu insan gözlerinden akan yaşları silmek için mendil aradı 🙂 Yine de Dumanaltı’nın vizyon şansını içeriğindeki yoğun uyuşturucu kullanımı dolayısıyla zayıf görüyorum. Bence Dumanaltı insanların aralarında konuştuğu, arkadaş ortamlarında toplanıp tekrar tekrar izlenen bir korsan kültü olacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

En Fazla Tıklananlar

  • Hiçbiri
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: